Menu

Przed nami najgorętsze miesiące roku, a tym samym czas urlopów. Na polskie, ciągle rozbudowywane drogi wyjadą tysiące pojazdów. Co zrobić, aby dotrzeć bezpiecznie i szybko do naszego wakacyjnego celu?

Z pomocą kierowcom wychodzi powstały na potrzeby wojska NAVSTAR Global Positioning System, znany wszystkim jako GPS, którego odbiorniki posiada już większość kierowców. Popularność tych urządzeń można szukać w wielu przyczynach: wciąż zmieniającej się infrastrukturze drogowej czy coraz atrakcyjniejszych cenach tych urządzeń. Nawigacje samochodowe są dostępne w wielu wariantach, jak jednak wybrać właściwy model z tak bogatej oferty, jaką dzisiaj mamy na rynku?

Przed wyborem nawigacji musimy wiedzieć, czy będziemy poruszać się po krajowych drogach czy drogach Europy. Urządzenia z mapami kontynentu są droższe, więc jeśli są nam zbędne, kupujmy tańsze urządzenia z mapą Polski. Następnym krokiem będzie wybór urządzenia z szybkim procesorem, co najmniej 400 MHz oraz dużą ilością pamięci RAM (min. 128 MB). Głównie od tych dwóch elementów zależy szybkość działania naszej nawigacji i wyznaczania tras. Nie zawsze jednak producenci udzielają takich szczegółowych informacji. Garmin nie udziela informacji o prędkości procesora czy ilości pamięci RAM, jednak z testów wynika, że ich urządzenia są często szybsze w działaniu od konkurencji.

Rozważając wybór nawigacji, zwróćmy uwagę na wielkość wyświetlacza. Najpopularniejszym rozmiarem jest 4,3 cala, ale coraz częściej kupowane są urządzenia o wielkości 5 cali i większej.

Dzisiejsza nawigacja to już nie tylko urządzenia wskazujące trasę, ale coraz częściej urządzenia multimedialne. Nie dziwią już odtwarzacze mp3, filmów video czy przeglądarki zdjęć. W nawigacjach możemy znaleźć tunery naziemnej telewizji cyfrowej, kamery rejestrujące obraz przed pojazdem, bluetooth czy gniazdo karty SIM.

Kupując GPS do naszego samochodu, zwróćmy uwagę na wyposażenie dodatkowe. Razem z urządzeniem otrzymamy uchwyt do umieszczenia naszej nawigacji na szybie lub desce rozdzielczej, ładowarkę samochodową, kabel do połączenia z komputerem, instrukcję obsługi, a rzadziej już rysik czy ładowarkę sieciową.

Ostatnią kwestią, mogącą mieć wpływ na wybór urządzenia, jest okres gwarancyjny. Standardem jest 24 miesiące, jednak typ gwarancji różni się u producentów. Najwygodniejszą opcją jest typ gwarancji door-to-door, w którym to koszty wysłania do i z serwisu pokrywa producent naszej nawigacji.

Oto kilka porad, które pomogą nam w wyborze właściwego urządzenia, jednak pamiętajmy: żadne urządzenie nie zastąpi naszego rozsądku i właściwej oceny sytuacji na drodze.

Więcej porad dotyczących wyboru gpsów znajdziecie na stronie nawigacja.mobi.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Fot. sxc.hu