Menu

Lokalizatory GPS (służące do monitoringu pojazdów w czasie rzeczywistym) to niewielkie urządzenia. Małe gabaryty sprawiają, że miejsce ich montażu jest teoretycznie dowolne. W praktyce należy jednak uważać, aby aparat nie był zbyt mocno schowany. Jego złe umiejscowienie może spowodować wytłumienie sygnału bądź utratę łączności z satelitą. Warto zatem zwracać uwagę na wskaźnik parametru HDOP (Horizontal Dilution of Precision).

Jego wartość możemy odczytać na platformie lokalizacyjnej (on-line) oczywiście po uprzednim zamontowaniu urządzenia. Najdokładniejsze położenie lokalizatora, a tym samym najlepszą łączność uzyskamy, gdy wartość HDOP mieści się w przedziale 1-2. Powyżej 4 - może uniemożliwić namierzenie pozycji po ponownym uruchomieniu. Jeżeli HDOP jest zbyt wysokie, należy zmienić miejsce położenia GPS.

Czym jest HDOP?

HDOP (Horizontal Dilution of Precision) - współczynnik określający dokładność wyznaczania pozycji przez system GPS. Im niższa wartość HDOP, tym precyzja odczytu GPS jest większa. 0 w tym przypadku oznacza, że urządzenie nie może ustalić pozycji.

Z perspektywy pracodawcy, np. właściciela firmy posiadającego flotę pojazdów, który zamierza zainstalować lokalizator w celu kontroli pracowników, warto umieścić je w miejscu niewidocznym dla kierowcy. Należy pamiętać, by omijać newralgiczne punkty, które tłumią sygnał GSM i GPS. Do takich zaliczają się wszystkie duże powierzchnie metalowe auta, m.in. bagażnik lub miejsce pod maską silnika. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest montaż pod elementem z tworzywa sztucznego, np. pod fotelem samochodu, plastikowymi oraz skórzanymi elementami tapicerki pojazdu lub osłoną poduszki powietrznej. Problemy z łącznością mogą się pojawić, gdy zainstalujemy aparaturę pod kokpitem, bowiem ogrzewanie przedniej szyby ma istotny wpływ na pogorszenie jakości sygnału.

Wzrost dostępności tanich urządzeń do zagłuszania sygnału GPS powoduje, że warto również zwrócić uwagę na odległość trackera od gniazda zapalniczki, do której są podłączane takie urządzenia. Ich zasięg jest niewielki i nie przekracza 1 metra na otwartej przestrzeni.

O firmie

Firma Rikaline rozpoczęła działalność na polskim rynku w 2004 r. Początkowo specjalizowała się w sprzedaży i dystrybucji odbiorników GPS do nawigacji satelitarnej. Dynamiczny rozwój spowodował jednak, że zakres produktów został szybko poszerzony o nową grupę - systemy do monitoringu i trackingu, którymi firma zajmuje się do dziś.

W ofercie urządzeń GPS znajdują się zarówno produkty skierowane do indywidualnych odbiorców, np. nawigacje outdoorowe czy urządzenia hybrydowe łączące funkcje nawigacji turystycznej i drogowej (TwoNav), jak i zaawansowane odbiorniki przystosowane do rozwiązań przemysłowych.

W zakresie monitoringu dystrybuowane są urządzenia off- oraz on-line dedykowane dla różnego typu pojazdów np. motocykli, samochodów czy łodzi. W 2007 roku firma Rikaline jako pierwsza na polskim rynku wprowadziła urządzenie monitorujące Gps Guardian, które nie tylko nie wymaga płacenia abonamentu, ale także nie uzależnia jego nabywcy od jednego dostawcy usługi.

Oferowane rozwiązania charakteryzują się rozbudowaną funkcjonalnością. Umożliwiają kontrolę liczby przebytych kilometrów, dokładne odtworzenie trasy, a nawet sprawdzenie pojemność baku. Wszystkie informacje można obserwować w czasie rzeczywistym na platformie www.GpsGuardian.pl

Więcej informacji na stronach internetowych: www.rikaline-gps.pl oraz www.gpsguardian.pl/


Źródło: Rikaline
Fot. Rikaline technologie gps